2009 CARBONELL NOMINATIONS



BEST NEW WORK - PLAY OR MUSICAL - AWARD TO AUTHOR
William Mastrosimone, Dirty Business, Florida Stage
Lauren Feldman, Fill Our Mouths, New Theatre
Michelle Rosenfarb, Gates of Choice, New Theatre
Jules Tasca, The Mission, New Theatre
Andrew Case, The Rant, New Theatre

BEST ENSEMBLE PRODUCTION - PLAY OR MUSICAL
Art, Sol Theatre Project
From the Mississippi Delta, M Ensemble
Radio Golf, Mosaic Theatre Company
Summer Shorts, City Theatre
Two Sisters and A Piano, The Promethean Theatre

BEST PRODUCTION OF A PLAY - AWARD TO PRODUCING ORGANIZATION
Dirty Business, Florida Stage
The Chairs, Palm Beach Dramaworks
4.48 Psychosis, The Naked Stage
The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Souvenir, Palm Beach Dramaworks

BEST DIRECTOR - PLAY
Margaret M. Ledford, Two Sisters and A Piano The Promethean Theatre
J. Barry Lewis, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
J. Barry Lewis, Souvenir Palm Beach Dramaworks
Richard Jay Simon, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Paul Tei, 4.48 Psychosis, The Naked Stage.

BEST ACTOR - PLAY
Bruce Adler, Iím Not Rappaport, New Vista Theatre Company
Tom Kenaston, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
Gordon McConnell, Blackbird, GableStage
Gordon McConnell, Dirty Business, Florida Stage
Gregg Weiner, The Seafarer, Mosaic Theatre Company.

BEST ACTRESS - PLAY
Katherine Amadeo, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Barbara Bradshaw, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Kati Brazda, A Moon for the Misbegotten, Palm Beach Dramaworks
Elizabeth Dimon, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
Mary Rasmussen, Blackbird,GableStage

BEST SUPPORTING ACTOR = PLAY
John Archie, Radio Golf, Mosaic Theatre Company
Dennis Creaghan, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
John Felix, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Adam Simpson, The Lonesome West, The Naked Stage
Stephen Trovillion, Summer Shorts, City Theatre

BEST SUPPORTING ACTRESS - PLAY
Kim Morgan Dean, A Body of Water, Mosaic Theatre Company
Elena Maria Garcia, Summer Shorts, City Theatre
Carolyn Johnson, Jar The Floor, The Womenís Theatre Project
Margery Lowe, Agnes of God, Palm Beach Dramaworks
Laura Turnbull, Summer Shorts, City Theatre

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL - AWARD TO PRODUCING ORGANIZATION
Adding Machine, GableStage
Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre.

BEST DIRECTION - MUSICAL
Joseph Adler, Adding Machine, GableStage
David Arisco, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Michael Barnard, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
Dan Kelley, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Alan Souza, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre

BEST ACTOR - MUSICAL
Oscar Cheda, Adding Machine, GableStage
Matthew Chizever, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Timothy J. Conway, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Gavin Lodge, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Gary Marachek, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre

BEST ACTRESS - MUSICAL
Amy Miller Brennan, Footloose, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Maribeth Graham, Adding Machine, GableStage
Christine Hope, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas; Florida Stage
Connie Saloutas, Pete Ďní Keely, Caldwell Theatre Company
Alissa Schiff, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage

BEST SUPPORTING ACTOR - MUSICAL
Jim Ballard, Adding Machine, GableStage
Oscar Cheda, She Loves Me, Caldwell Theatre Company
Ken Clement, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Javier Ignacio, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Bruce Linser, She Loves Me, Caldwell Theatre Company

BEST SUPPORTING ACTRESS - MUSICAL
Irene Adjan, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Mimi Hines, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Laura Hodos, She Loves Me, Caldwell Theatre Company
Heather Jane Rolfe, Footloose, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Stacy Schwartz, Adding Machine, GableStage

MUSICAL DIRECTION - MUSICAL
Eric Alsford, Adding Machine, GableStage
Helen Gregory, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Chistopher McGovern, Dream a Little Dream: The Nearly True Story of The Mamas and The Papas, Florida Stage
David Nagy, Footloose, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
David Nagy, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre

CHOREOGRAPHY - MUSICAL
Chrissi Ardito, La Cage Aux Folles, Broward Stage Door Theatre
Ron De Jesus, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Barbara Flaten, Footloose, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Barbara Flaten, Pete Ďní Keely, Caldwell Theatre Company
Ron Headrick, Adding Machine, GableStage

BEST SCENIC DESIGN
Antonio Amadeo, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Michael Amico, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Michael Amico, A Moon for the Misbegotten, Palm Beach Dramaworks
Sean McClelland, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Michael Philippi, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre

BEST LIGHTING DESIGN
Sevim Abaza, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Donald Thomas, The Full Monty, Maltz Jupiter Theatre
Jeff Quinn, Adding Machine, GableStage
Jeff Quinn, The Seafarer, Mosaic Theatre Company
Todd Wren, The Chairs, Palm Beach Dramaworks

BEST COSTUME DESIGN
Erin Amico, Souvenir, Palm Beach Dramaworks
T. Michael Hall, Marie Antoinette
The Color of Flesh,
Caldwell Theatre Company
Ellis Tillman, Adding Machine GableStage
Ellis Tillman, 1776, Actorsí Playhouse at the Miracle Theatre
Ellis Tillman, Summer Shorts, City Theatre

BEST SOUND DESIGN
Matt Corey, Two Sisters and A Piano, The Promethean Theatre
Marty Metts, 4.48 Psychosis, The Naked Stage
Steve Shapiro, Adding Machine, GableStage
Steve Shapiro, The Chairs, Palm Beach Dramaworks
Steve Shapiro, Souvenir, Palm Beach Dramaworks

Link to Article >